WEGAŃSKIE LODY WANILIOWO-JAGODOWE

Pogoda nie zachęca do jedzenia lodów, ale w Warszawie rozpoczął się tydzień lodów, więc z okazji tego lokalnego wydarzenia przygotowaliśmy p...

Pogoda nie zachęca do jedzenia lodów, ale w Warszawie rozpoczął się tydzień lodów, więc z okazji tego lokalnego wydarzenia przygotowaliśmy przepis na delikatne lody waniliowo-jagodowe. Nie omieszkamy skorzystać też z oferty warszawskich lodziarni, a jest w czym wybierać, także w opcjach wegańskich (link do strony wydarzenia). Jedzenie lodów w niższych temperaturach jest też korzystne dla naszego gardła i niesie ze sobą niższe ryzyko infekcji, niż jedzenie zimnych produktów w gorące dni.

Jest to kolejny przepis wykorzystujący jagody i występujące w nich antocyjany. I nie chodzi tylko o ich cudowne włąściwości lecznicze (link). W tym przepisie jagody zostały wykorzystane po raz kolejny, podobnie jak w przypadku jagodowego budyniu jaglanego (link), jako źródło barwnika nadającego potrawie piękny kolor. W tym przypadku jest to subtelne cieniowanie masy lodów.

Są to lody, które można wykonać na bazie nerkowców lub kaszy jaglanej. Oba produkty są nośnikami delikatnego smaku, który doskonale zastępuje nabiał np. śmietanę lub ser biały w potrawach kuchni wegańskiej. Dzięki nim także lody mają kremową konsystencję.

W weekend jedliśmy wersję lodów z nerkowcami, a wczoraj z kaszą jaglaną. Obie wersje różnią się smakiem - ta z nerkowcami była delikatniejsza, a orzechy stanowiły delikatne tło dla wanilii i jagód, z kolei smak kaszy był bardziej wyczuwalny. Jednak to jaglana wersja wygrała w kategorii gładkość i przyjemna konsystencja. Właściwie obie wersje opierają się głównie na smaku wanilii, z delikatnym udziałem jagód i doskonałym współgraniem tych dwóch warstw smakowych. Lody są pyszne, choć bardzo subtelne. Są też śliczne dzięki delikatnym przejściom kolorystyczny pomiędzy różnymi odcieniami masy.



Przepis jest dość postmodernistyczny, ponieważ jest to remake przepisu z instagramowego profilu So Beautifully Raw link do profilu), wykonanym zresztą na zaproszenie Sam, autorki prezentowanych tam potraw, która urządziła tę niewinną zabawę z okazji osiągnięcia 180 tysięcy obserwujących i poprosiła o odtworzenie jej przepisów. Oczywiście to remake z pewnymi modyfikacjami, zresztą opierałam się tylko na liście składników umieszczonych przez Sam w opisie, gdzie nie było podanych proporcji składników. To właśnie desery najczęściej goszczą na So Beautifully Raw. Podziwiam niezwykle kolorowe, często też dość skomplikowane przepisy Sam na wegańskie słodkości. A dekoracja ciast w wykonaniu Sam to po prostu mistrzostwo. Sam robi ciasta na zamówienie, niestety ich skosztowanie może być dość problematyczne, ponieważ działa w Melbourne.

Jest to też ostatni przepis z serii jagodowych, sezon na jagody chyba się kończy, czas wykorzystać inne dary lata.

WEGAŃSKIE LODY WANILIOWO-JAGODOWE  - PRZEPIS

SKŁADNIKI - na 4-6 lodów w zależności od wymiaru foremek

3/4 szklanka orzechów nerkowca lub 1/2 szklanki kaszy jaglanej
1 bardzo dojrzały banan
2 łyżki dowolnego słodzika (ksylitol, syrop klonowy, cukier) - opcjonalnie, do smaku
1 puszka mleka kokosowego
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1/4 szklanki roztopionego oleju kokosowego
1/2 szklanki jagód

PRZYGOTOWANIE

Jeśli używamy orzechy nerkowca to na początku zalewamy je nadmiarem zimnej wody i zostawiamy na noc. Możemy zalać je gorącą wodą i odstawić na godzinę.  Po tym czasie odsączamy i płuczemy pod strumieniem wody.

Jeśli wykorzystujemy kaszę, zalewamy ją wrzątkiem po czym płuczemy pod strumieniem wody. Następnie umieszczamy w garnku i zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy 25-30 mint, aż kasza zmięknienie i rozgotuje się.

Wszystkie składniki oprócz jagód umieszczamy w kielichu blendera/misce i miksujemy razem na gładką masę.

Jagody zagniatamy widelcem, aż puszczą sok.

Część zmiksowanej masy przenosimy od foremek na lody. Do pozostałej części  masy dodajemy sok z jagód, po łyżeczce, mieszając i obserwując jaki powstaje kolor. Za każdy razem kiedy otrzymamy odpowiedni odcień (u na było to 1, 4 i 8 łyżeczek soku na 1//4 szklanki masy) przenosimy masę do foremek.

Wszystkie warstwy mieszamy delikatnie, tak aby nie wymieszały się całkowicie, a utworzyły wzory.

W wypełnionych foremkach umieszczamy patyczek i mrozimy (około 5-6 godzin).

Wyjmujemy na 5-10 minut przed podaniem.

Smacznego :)

You Might Also Like

0 komentarze