WEGAŃSKI BEKON Z PAPIERU RYŻOWEGO

Wegańska część Stanów Zjednoczonych wprost oszalała na punkcie bekonu z papieru ryżowego. Niektórzy opisują spotkanie z nim jako "life ...

Wegańska część Stanów Zjednoczonych wprost oszalała na punkcie bekonu z papieru ryżowego. Niektórzy opisują spotkanie z nim jako "life changing". Sekret przekąski polega na nasączeniu dość obojętnego w smaku papieru ryżowego marynatą z płatków drożdżowych i sosu sojowego, czyli nośników smaku umami, oraz z dymu wędzarniczego. Dym ten do złudzenia przypomina aromat wędzonki, choć jest w 100 % wegański, a otrzymuje się go w wyniku spalania w bardzo wysokich temperaturach drewna orzesznika jadalnego, zwanego inaczej hikorą lub pekanem, a następnie kondensowania i frakcjonowania wytwarzanych podczas spalania substancji lotnych. Jest niezastąpiony w marynacie, wędzona papryka w tym przypadku nie sprawdzi się.

Po raz pierwszy przygotowałam "bekon" z papieru ryżowego, który pierwotnie był przeznaczony do spring rolls'ów. Niestety wylądował na dnie torby z zakupami i dotarł do domu w kawałkach. Postanowiłam więc użyć go w alternatywny sposób i przyrządzić wegański bekon, o którym tyle słyszałam. Udało mi się wyciąć jeszcze kilka podłużnych kawałków, które miały kształtem przypominać smażony boczek. Pozostała cześć wylądowała na patelni lub w piekarniku w postaci mniej lub bardziej regularnych płatów papieru. Efekt był na tyle ciekawy, ze po raz kolejny użyłam już paczki specjalnie zakupionej do przygotowania wegańskiego bekonu z papier ryżowego.

Myślę jednak, ze daleko mu do smaku boczku. Nazwę bekon nadana tej potrawie raczej na wyrost. Rozumiem jednak zachwyt osób, dla których bekon był ważnym składnikiem diety i poszukują jego zamiennika, ponieważ wegański bekon może pełnić kulinarną funkcję tego prawdziwego jako wyraźny w smaku, słony i bardzo aromatyczny dodatek do wielu potraw, takich jak pizza, delikatne zapiekanki warzywne, kremowe zupy czy po prostu kanapki.


Podobno po raz pierwszy bekon z papieru ryżowego pojawił się na blogu veganer.nu. Przepisów w internecie na wege bekon jest teraz wiele, wszystkie wykorzystają właściwie te same składniki, tylko w różnych proporcjach. Marynata zachęca jednak do eksperymentów, przeprowadziłam własne używając bardzo rożnych ilości poszczególnych składników, a każda wersja była pyszna.  Aby uzyskać czerwonawy kolor płatków dodawałam łyżeczkę wędzonej papryki lub koncentratu pomidorowego, a do smaku ząbek czosnku i świeże zioła, jednak płatki tak przygotowane bardzo przypominają czipsy. Dodawałam wege bekon do kanapek, zup, szparagów i jadłam jak czipsy. Niestety jest bardzo uzależniajmy, kaloryczny, a jego wartości odżywcze nikłe. Poniższy przepis opiera się na proporcjach, które zostały zaaprobowane przez miłośnika angielskich śniadań z bekonem w roli głównej.

SKŁADNIKI

10 krążków papieru ryżowego
3 łyżki płatków drożdżowych
3 łyżki sosu sojowego
3 łyżki oleju do smażenia
5-7 łyżek wody
1/4 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu
1,5 łyżeczki dymu wędzarniczego w płynie z orzesznika

WYKONANIE

Tniemy papier ryżowy na płaty o szerokości około 3 cm lub inne dowolne kształty, nacinając nożyczkami lub bardzo ostrym nożem wzdłuż linii wyznaczanych przez zgrubienia w strukturze papieru. AKTUALIZACJA: Trafiłam na papier, który był bardzo cienki i rozpadał się na kawałeczki w tracie cięcia. Pomogło bardzo delikatne zmoczenie i zmiękczenie dwóch krążków, połączenie ich razem i cięcie nożyczkami już złożonych. Potem moczymy paski do miękkości jak w dalszej części przepisu.

Przygotowujemy marynatę: mieszamy płatki drożdżowe, sos sojowy, olej, dym, sól i pieprz a następnie dodajemy zimną wodę (5-7 łyżek), aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany .

Przygotowujemy miskę z ciepłą wodą, zanurzamy w niej na kilka sekund dwa równe, złożone razem, kawałki papieru, ponieważ pojedyncze płatki są za cienkie i będą rozpadały się w trakcie smażenia.

Kiedy papier zmięknie, delikatnie odsączamy go z wody, przesuwając go pomiędzy dwoma palcami, zbierając nadmiar wody i jednocześnie sklejając ze sobą dwa płatki.

Zanurzamy sklejony papier w marynacie.

Smażymy na rozgrzanej patelni około 3-4 minuty lub pieczemy w 180oC około 10 minut, aż do momentu, kiedy papier będzie lekko chrupiący ale wciąż jeszcze plastyczny.

Po zdjęciu z patelni czy wyjęciu z piekarnika bekon stanie się twardy, ale umieszczony na pizzy czy w kanapce zmięknie.

Przechowujemy w lodówce, w zamkniętym pudełku, do trzech dni na pewno, dłużej nie przetrwał.

INFORMACJE

Nie warto łączyć większej ilości płatków, ponieważ wtedy smak papieru zacznie dominować.




You Might Also Like

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawe, z chęcią przetestuję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto przetestować, nawet jeśli nie tęsknimy za boczkiem w kuchni ;)

    OdpowiedzUsuń