WEGAŃSKI SERNIK KRÓLEWSKI

Te święta będą inne niż wszystkie wyjątkowo spokojne i pozbawione pośpiechu, towarzyszącego zwykle świątecznym przygotowaniom. Nie spotkamy ...

Te święta będą inne niż wszystkie wyjątkowo spokojne i pozbawione pośpiechu, towarzyszącego zwykle świątecznym przygotowaniom. Nie spotkamy się z rodziną, nie usiądziemy do wspólnego, dużego stołu. W domu zrobimy kilka prostych potraw, ze składników kupionych w lokalnym sklepie. Chciałam jednak zaznaczyć świąteczny czas w jakiś sposób na blogu, jagielnik królewski pasował mi tutaj doskonale. Wiem, że to już ekstremalne wykorzystanie terminu "last minute" jeśli chodzi o święta, ale ta klasyka polskiego świątecznego stołu  wyszła mi tak dobrze i tak przypomina oryginał, że powinna mieć swoje miejsce na blogu. Sernik królewski to tradycyjny polski sernik, składający się z masy serowej i dwóch warstw kakaowego ciasta kruchego - na spodzie oraz pokruszonego lub startego na wierzchu. Tutaj kasza jaglana sprawdza się świetnie w roli sera, tak jak i w przypadku innych jagielników, które znajdziecie na blogu (LINK DO PRZEPISÓW).


Właściwie porzuciłam tofurniki na rzecz jagielników, jest w smaku kaszy jaglanej na prawdę coś mlecznego. Nie możemy zapominać o właściwościach odżywczych jagieł. Kasza jaglana zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne niezbędne dla człowieka, w tym  tryptofan, którego niski poziom występuje u roślin strączkowych. Tryptofan jest prekursorem serotoniny, hormonu szczęścia, dzięki czemu spożycie kaszy jaglanej może pomagać w walce ze stresem, czy depresją. A stres towarzyszy nam w tych dziwnym czasie, w mniejszym czy większym stopniu. Oczywiście żadna dieta z depresji nie wyleczy, ale zbilansowana dieta jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania naszego układu nerwowego. 

Także tofurnik królewski byłby ciekawym pomysłem. Jeśli chodzi o jagielnik w tej wersji, to jak każdy jagielnik dość szybko wysycha, i najlepiej trzymać go w lodówce. Najbardziej puszysty jest też pierwszego i drugiego dnia, choć zbicie masy nie jest duże. Swój smak w moim dom zawdzięczał cukrowi waniliowemu i aromatowi cytrynowemu, takich do dodatków do ciasta używali moi rodzice. Cukier możecie jednak zastąpić ekstraktem z wanilii, zaś aromat cytrynowy skórką z otartą z cytryny.


Wersja, którą widzicie na zdjęcie została przygotowana z użyciem pełnoziarnistej mąki orkiszowej, jednak wytrawny smak mąki jest wyczuwalny i nie wszystkim musi pasować. Możecie zastąpić ja jednak białą mąką orkiszową lub puszystą mąką pszenną. Na zdjęciach jest też wypiek słodzony ksylitolem, jednak możemy zastąpić go cukrem - odrobina sacharozy raz na jakiś czas nam nie zaszkodzi, szczególnie od święta. Oprócz ksylitolu dodałam cukru waniliowego, jednak, jak pisałam już wyżej, w wersji bez cukru możecie zastąpić go ekstraktem z wanilii. 

Otrzymamy z tego przepisu jagielnik królewski, który będzie:

idealnie słodki

do przygotowania w wersji fit i tradycyjnie słodkiej

delikatny i puszysty 

tradycyjny i domowy

idealny na świąteczny stół




Zdrowych i spokojnych Świąt :)  I do usłyszenia :)



WEGAŃSKI SERNIK KRÓLEWSKI

Kategoria przepisu: deser
Kuchnia: wegańska, opcja bezglutenowa
Ilość porcji: blacha o średnicy 24x24 cm.
Stopień trudności: średni
 Czas przygotowania: 30 min
Czas chłodzenia: min 2 h
Czas pieczenia: 1 h

SKŁADNIKI

Miary użyte w przepisie:  szklanka - 250 ml, łyżka - 15 ml, łyżeczka - 5 ml
W przypadku tego przepisu nie musimy trzymać dokładnych mas, ważne są proporcje składników.

Na kruche ciasto:
2,5 szklanki (około 400 g) mąki orkiszowej (pełnoziarnistej lub białej) lun pszennej
1/3 szklanki ksylitolu lub cukru
5 łyżek kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
250 ml (szklanka) mleka sojowego lub owsianego
½ szklanki ( około 100 g) oleju kokosowego


Na masę bezserową:
1,5 szklanki kaszy jaglanej + 3 szklanki wody do gotowania
2 szklanki mleka roślinnego (sojowego lub owsianego)
¼ szklanki oleju kokosowego
opakowanie budyniu waniliowego
½ szklanki ksyliotolu lub cukru
4 łyżki cukru waniliowego
½ aromatu cytrynowego (na 1 kg ciasta)
szczypta soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia

PRZYGOTOWANIE



Kruche ciasto:

Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy ksylitol lub cukier puder, kakao, proszek do pieczenia, olej kokosowy.

Całość wyrabiamy chwilę palcami, tak aby dobrze rozprowadzić olej w mące.

Dodajemy mleko roślinne, ciasto wyrabiamy do połączenia się składników.

Ciasto dzielimy na pół i formujemy dwie kule. Jeśli składniki nie tworzą zwartej masy, dodajemy więcej oleju i mleka roślinnego (po 1 łyżce) i znów zagniatamy ciasto.

Wkładamy do zamrażarki na 2-3 godziny.


Masa bezserowa:

Kasze jaglaną płuczemy pod strumieniem zimnej wody, przenosimy do dużego garnka i gotujemy z 2,5 szklankami wody 25-30 minut na wolnym ogniu, aż kasza będzie bardzo miękka.

Do garnka z kaszą dodajemy 1 szklankę do mleka roślinnego, olej, cukier, cukier waniliowy, aromat cytrynowy, proszek do pieczenia i sól, zestawiam z palnika, a następnie miksujemy przy użyciu blendera ręcznego na gładką masę.

W 1 szklance mleka roślinnego  rozrabiamy budyń, dodajemy do jaglanej masy.

Garnek przestawiamy znów na palnik kuchenki i ciągle mieszając (będzie to trudne ponieważ masa bardzo gęstnieje) gotujemy 5-6 minut. 

Pieczenie:

Piekarnik nastawiamy na  180 stopni C.

Zamrożone ciasto ścieramy na tarce jarzynowej na dużych oczkach.

Połowę startego ciasta wyłożyć na spód przygotowanej foremki wyłożonej papierem do pieczenia i posmarowanej olejem, delikatnie ugniatamy ciasto i wstawiamy na 10 minut do piekarnika.

Wyjmujemy z piekarnika, wykładamy masę jaglaną i ścieramy nad ciastem (lub ścieramy do miski i tylko posypujemy) drugą połową kruchego  ciasta. 

Wstawiamy jagielnik do nagrzanego piekarnika do 180 stopni Celsjusza i pieczemy 20 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 150 stopni C i pieczemy jeszcze 60 minut. 

Studzimy z lekko uchylonym piekarnikiem 10 min, następnie wykładamy do studzenia na kratkę do studzenia. 

Przechowujemy w lodówce.

Smacznego!




You Might Also Like

2 komentarze