Wegański mazurek kajmakowy w dwóch wersjach

Dzień dobry po krótkiej przerwie ;)  Odpoczywałam ostatnio z "powodów osobistych", ale biorę się do pracy. Bardzo mocno zastanawia...

Dzień dobry po krótkiej przerwie ;)  Odpoczywałam ostatnio z "powodów osobistych", ale biorę się do pracy. Bardzo mocno zastanawiam się, czy warto pisać bloga kulinarnego, kiedy tych blogów są mocne setki. Pewnie prezentując dowolny przepis powtarzam mnie więcej już istniejący. Czy nie zostało już odtworzone wszystko? Przerobione na wersje wegańską lub zdrowszą? Wiem, że tak samo jest z niewegańskimi przepisami, są powtarzane w nieskończoność przez różne osoby, choć się różnią, przecież pewnie w każdym domu nawet pomidorówka smakuje inaczej. Rozwiązaniem na działanie już w niezłym tłumie blogerów kulinarnych jest pewnie autorskie podejście do przepisów i bawienie się konwencją. Jednak dziś znów odtwarzam wspomnienia z czasów dzieciństwa, kiedy to podczas Świąt Wielkiej Nocy, czekało niecierpliwie się na gwiazdę stołu, czyli mazurek kajmakowy mojej babci. Taki prosty, a tak uwielbiany przez dzieci PRL-u cierpiących na niedobór porządnych słodyczy. Oczywiście wegańskie mazurki kajmakowe z przepisów (bo wersje powstały dwie) z tego wpisu są trochę inne: mleko kokosowe ma swój specyficzny smak, a mazurek w wersji ”fit” jest mniej słodki. Jednak naprawdę oddają ducha tego babcinego wypieku.

Wam zostawiam wybór, który mazurek kajmakowy zrobić: czy ten bezglutenowy z daktylowym kajmakiem, czy ten tradycyjnie jasny z glutenem z super słodkim kajmakiem z dużą ilością cukru. A może połączyć glutenowy, kruchy spód z masą daktylową? Lub bezglutenowy ale z cukrem w masie?

Jest to przepis last minute, ale naprawdę łatwy, szczególnie w tej klasycznej wersji. A jeśli chcecie zrobić coś innego, prostego na święta, to polecam wpisy sprzed kilku lat zestawiające najbardziej świąteczne przepisy z blog (LINKLINK)

 

Wegański mazurek kajmakowy

Wiem co jem

Daktyle to owoce palmy daktylowej, które można spożywać w formie świeżej oraz w formie suszonej.  Są bardzo kaloryczne prawie 280 kcal na 100g) przez dużą zawartość cukrów (zawierają aż 75 g tłuszczu na 100 g masy), ale dzięki zawartości błonnika pokarmowego, a dodatkowo zwierają witaminy, minerałów i przeciwutleniacze, mają wartość dietetyczną, w przeciwieństwie do cukru rafinowanego. Dzięki zawartości błonnika daktyle przyspieszają perystaltykę jelit oraz wspomagają przemianę materii. Od wieków, wraz z figami, stosowane naturalny lek na nawracające zaparcia. Stanowią też świetne źródło energii dla sportowców, jako bezpośrednie źródło paliwa i uzupełnienie glikonenu magazynowanego w mięśniach. Są też dobry źródłem tryptofanu – aminokwasu, który bierze udział w wytwarzaniu serotoniny, hormonu szczęścia.

 

wegański mazurek kajmakowy

A dziś zapraszam na przepis daktylami, który jest:

z kajmakiem, co mówi już samo za siebie,

prosty do wykonania,

możliwy do zrobienia w kilku wersjach,

idealny na świąteczny stół.

 

WEGAŃSKI MAZUREK KAJAMKOWY NA KRUCHYM SPODZIE

Kategoria przepisu: deser

Kuchnia: polska, wegańska, bezglutenowa i bez cukru (wersja nr 1)

Czas wykonania: 40 min

Czas przygotowywania: 2-4 h

Ilość porcji: 8, każda wersja na formę 35 x 11 cm

Stopień trudności: średni

 

SKŁADNIKI

Miary użyte w przepisie: 

szklanka - 250 ml, łyżka - 15 ml, łyżeczka - 5 ml
W przypadku tego przepisu nie musimy trzymać dokładnych mas (jeśli użyjemy szklanki 200 ml też wyjdzie, może 300 niekoniecznie) , ważne są proporcje składników. 

 

NA CIASTO WERSJA NR 1 (bezglutenowa i bez cukru)

½ szklanki mąki ryżowej (80 g)

1/3 szklanki mąki kukurydzianej (50 g)

1/3 szklanki skrobi z tapioki lub ziemniaczanej (50 g)

2 łyżki mielonych migdałów lub mąki migdałowej (10 g), można zastąpić innymi nasionami lub mąką kokosową

¼ szklanki pudru z ksylitolu lub erytrolu (50 g)*

½ łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia

¼ łyżeczki soli

4 łyżki oleju kokosowego (60 ml)

5 łyżek dowolnego mleka roślinnego (85 ml)

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub aromatu waniliowego

Puder z ksylitolu można zakupić, lub zmielić ksylitol w młynku.

 

NA CIASTO WERSJA NR 2 (z glutenem  i cukrem)

1 szklanki mąki uniwersalnej (170 g)

1/4 szklanka skrobi z tapioki lub ziemniaczanej (40 g)

¼ szklanki cukru pudru z ksylitolu lub erytrolu (50 g)

½ łyżeczki  proszku do pieczenia

¼ łyżeczki soli

4 łyżki oleju kokosowego (60 ml)

5 łyżek dowolnego mleka roślinnego (60 ml)

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub aromatu waniliowego

 

MASA KAJMAKOWA WERSJA NR 1 (bez cukru rafinowanego)

1,5 szklanki świeżych daktyli bez pestek (180 g)

1 szklanka (250 mleka) kokosowego o dużej zawartości kokosa (ponad 80 %)

2 łyżki mielonych migdałów lub mąki migdałowej (10 g), można zastąpić innymi zmielonymi nasionami

1 szczypta soli

1 łyżka soku z cytryny

1 łyżka masła orzechowego lub tahini

2 łyżki oleju kokosowego

2  łyżki skrobi z tapioki lub ziemniaczanej

 

MASA KAJMAKOWA WERSJA NR 2 (z cukrem)

1 szklanka cukru (130 g) (najlepiej trzcinowy)

1  szklanka (250 ml) mleka kokosowego o dużej zawartości kokosa (ponad 80 %)

1 szczypta soli

1 łyżka soku z cytryny

2 łyżki oleju kokosowego

2 łyżki skrobi z tapioki lub ziemniaczanej

 

DODATKI:

¼ szklanki poszatkowanych pistacji

3-4 łyżki płatków róży

Maliny

Płatki migdałów

 

WYKONANIE

CIASTO (wersja 1 i 2)

W misce umieszczamy wszystkie suche składniki, mieszamy dokładnie.

Dodajemy mokre składniki i zagniatamy ciasto, tak aby składniki suche i mokre dokładnie się wymieszały. Ciasto ma być jak mokry piasek – sypkie, ale po zgnieceniu miedzy palcami ma się kleić. Jeśli wciąż jest zbyt suche dodajemy dodatkową łyżkę mleka sojowego.

Z  ciasta formujemy kulę, dokładnie owijamy folią lub umieszczamy w szczelnym naczyniu.

Wkładamy do lodówki i zostawiamy na minimum 2 godziny, można nawet na kilka dni.

Wyjmujemy, kruszymy na całą powierzchnię blaszki, wgniatamy w formę palcami, formując spód i boki ciasta. 

Pieczemy 30 minut w piekarniku nagrzanym na 180 stopni Celsjusza.

 

KAJMAK WERSJA 1 (z daktylami)

Daktyle  pozbawiamy pestek i wraz z tahini i olejem kokosowym miksujemy na możliwie gładką masę (najlepiej w kielichy z nożami typu S, ale można też blenderem ręcznym).

Do garnka wlewamy mleko kokosowe, dodajemy zmiksowane daktyle i skrobię, mieszamy dokładnie. Jeśli po zmiksowaniu zostaną kawałki skórki daktyli, które będą nam przeszkadzać, możemy na tym etapie przelać masę przez sitko z małymi oczkami.

Gotujemy na wolnym ogniu 5-10 minut, aż mleko zacznie gęstnieć.

Zdejmujemy z ognia i studzimy. Możemy wylać na spód od razu po ostudzeniu, lub poczekać aż masa zgęstnieje (na przykład przygotować masę dzień wcześniej i włożyć ją do lodówki)  i wyłożyć ją na spód.

 

KAJMAK WERSJA 2 (z cukrem rafinowanym)


Do garnka wsypujemy cukier. Podgrzewamy na wolnym ogniu aż cukier całkowicie się rozpuści i zrobi się brązowy. Zdejmujemy z ognia i chwilę studzimy.

Następnie dodajemy mleko kokosowe oraz skrobię i cały czas mieszając gotujemy 5-o minut, aż masa zacznie gęstnieć. Dodajemy pozostałe składniki, i mieszamy energicznie jeszcze 2-3 minuty.

Studzimy. Po ostudzeniu masę przekładamy na spód mazurka i rozprowadzamy dokładnie. Masę możemy wylać na spód od razu po ostudzeniu, lub poczekać aż masa zgęstnieje (na przykład przygotować masę dzień wcześniej i wstawić do lodówki)  i wyłożyć ją na spód.


DEKORACJA I PRZECHOWYWANIE

Dekorujemy pistacjami lub migdałami, i płatkami róży, owocami, kwiatami ….

Możemy przechowywać szczelnie owinięty w lodówce nawet przez 5-6 dni (bez owoców i kwiatów). Możemy też po świętach pociąć mazurki na wąskie kawałki i zamrozić, potem rozmrażać i jeść jak batoniki.

NOTATKI

Na zdjęciu jest mazurek bez boków - na taki płaski spód wykładamy gęstą masę już po ostudzeniu, tak aby nie rozpuściła się i nie ściekała pod spód. Jeśli mamy mazurek z bokami, ja np. w przepisie na tartę czekoladową z owocami (LINK).

Możemy użyć też  daktyli suszonych – wtedy daktyle (3/4 szklanki) zalewamy przegotowaną wodą (tak aby przykryć daktyle), i zostawiamy na 6 godzin.  Miksujemy razem z woda w której się moczyły

Myślę, że można też wyłożyć na spód mazurka dżem porzeczkowy, żeby przełamać smak słodki kajmaku (co babcia robiła jak już byłam starsza), albo niskosłodzoną konfiturę z malin. W tym wypadku masa kajmakowa byłaby wylewana na spód już posmarowany warstwą dżemu. Kusiłby mnie też dżem mirabelkowy, ale to połączenie trzeba by wypróbować. 



 

 

 

  

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Właśnie szukałam przepisu na vege mazurka, wygląda pysznie mam nadzieje, że bedzie tak smakował

    OdpowiedzUsuń