CHAŁWOWY BUDYŃ JAGLANY Z RABARBAREM

Znów na blogu jagły, ale kasza jaglana gotowana z mlekiem jest ostatnio podstawą moich śniadań. Wsypuję ją do garnka z grubym dnem, zalewam...

Znów na blogu jagły, ale kasza jaglana gotowana z mlekiem jest ostatnio podstawą moich śniadań. Wsypuję ją do garnka z grubym dnem, zalewam nadmiarem mleka i gotuję 20-25 minut nie mieszając. Potem wystarczy wmieszać cynamon lub inne przyprawy, dodać dżem lub owoce, i pożywne, dające "kopa" na kilka godzin, śniadanie gotowe. Dzięki temu poranny posiłek powstaje właściwie bez mojego udziału, a ja swobodnie rozpoczynam dzień. 


Często dodaję też dodatkową porcję mleka, miksuję kaszę i robię budyń jaglany, który kojarzy się już bardzo z deserem i tak też, szczególnie po schłodzeniu, może funkcjonować. Budyń jaglany z pastą tahini jest właściwie słodki bez dodatku jakiekolwiek słodzika. Jak się przekonałam, jest doskonałym tłem dla karmelizowanego rabarbaru, ale bardzo do niego pasują też inne warzywne przetwory np. dżem z dyni. Można podać go także z dżemem owocowym - słodkim z czarnej borówki lub kwaskowatym z porzeczek. Jednak w sezonie wiosenno-letnim warto wykorzystać świeży rabarbar, z którego w błyskawiczny sposób możemy zrobić pyszną konfiturę.

Pochodzący z Azji Środkowej rabarbar ogrodowy jest warzywem, które stosujemy jak owoc ze względu na słodko-kwaskowaty smak, idealnie pasujący do deserów. To co spożywamy to ogonki liściowe, a same blaszki nie są zjadane ze względu na bardzo dużą zawartość kwasu szczawiowego, który zresztą znajduje się w dość dużych ilościach także w ogonku.  W miarę dojrzewania zmienia kolor z zielonego na czerwony, a bardziej dojrzałe łodygi tracą swoją cierpkość i stają się bardziej słodkie.

Za kolor łodyg odpowiedzialne są związki należące do antocyjanów i antrachinonów. Najważniejszym antocyjanem jest jest glukozyd cyjanidyny o pomarańczowo czerwonej-barwie, a wśród antrachinonów opisano pomarańczową emodynę, żółty chryzofanol, pomarańczowo żółty fiscjon i czerwoną reinę. 

Rabarbar ze względu na swój pełen witamin i minerałów skład jest doskonały na wiosenne wzmocnienie i oczyszczeni organizmu:

  • Zawiera dużo błonnika pokarmowego poprawiającego pracę układu pokarmowego. 
  • Dostarcza dużo minerałów - potasu, sodu, magnezu, żelaza i fosforu. 
  • Jest bogaty w witaminę C, która nie tylko wspomaga układ odpornościowy, ale także odgrywa rolę w odbudowie tkanki łącznej, co wiąże się np. z szybszym gojeniem ran.
  • Duża zawartość wapnia i witaminy K sprawia, że rabarbar może stymulować procesy budowy i naprawy kości.
  • Zawiera też mnóstwo naturalnych przeciwutleniaczy, zarówno antocyjanów, jak i karotenów, które nie tylko wpływają na stan skóry, ale także chronią przed powstawaniem stanów zapalnych i nowotworów.
  • Obecne w nim związki antrachinonowe działają przeczyszczająco.
  • Rabarbar jest pełen wartościowych składników odżywczych, a przy tym jest niskokaloryczny - ma zaledwie 20 kcal w 100 gramach. 

SKŁADNIKI na dwie porcje

1/2 szklanki kaszy jaglanej
1 szklanki mleka roślinnego lub wody + 3/4 szklanki mleka
2 łyżeczki pasty tahini
1/2 łyżeczki kardamonu
1-2 ogonki liściowe rabarbaru 
2-4 łyżeczki słodkiego syropu np. z mniszka lekarskiego (przepis tu), klonowego lub z agawy

PRZYGOTOWANIE

Kaszę zalewamy gorącą wodą, odsączamy na sitku, płuczemy pod bieżąca wodą.

Umieszczamy w garnku, wlewamy 1 szklankę mleka lub wody, przykrywamy i gotujemy około 20 minut aż kasza wchłonie cały płyn i będzie miękka. Możemy ją spokojnie rozgotować.

Przekładamy do kielicha blendera,  dodajemy pastę tahini, kardamon i opcjonalnie dwie łyżeczki słodkiego syropu. Miksujemy, aż do uzyskania bardzo gładkiej masy. Budyń przekładamy do miseczek lub pucharków.

Rabarbar płuczemy, suszymy i kroimy na 1,5-2 cm kawałki. Na patelni podgrzewamy 2 łyżeczki słodkiego syropu, dodajemy rabarbar i karmelizujemy 10-15 minut, w międzyczasie delikatnie mieszając. Smażymy, aż rabarbar będzie miękki, ale nie będzie rozpadał się. 

Rabarbar wraz z sokiem dodajemy do budyniu. Jeśli nie posłodziliśmy masy budyniu, możemy polać go dodatkową łyżeczką syropu.  

Podajemy na ciepło lub po schłodzeniu w lodówce.

I taka mała aktualizacja z 12.06.2017:

Jaglanka z rabarbarem i miechunką, nie zblendowana :)


You Might Also Like

2 komentarze