CIASTO NA KRUCHYM SPODZIE Z RABARBAROWO-POMARAŃCZOWYM KREMEM

Przepis ten miał pojawić się wczoraj, na dzień matki, ale  zamiast dokończyć wpis spędziłam popołudnie z moją mamą. Wybaczcie tę kolejną b...

Przepis ten miał pojawić się wczoraj, na dzień matki, ale  zamiast dokończyć wpis spędziłam popołudnie z moją mamą. Wybaczcie tę kolejną blogowa niekonsekwencję :)

Mama nie jest mistrzynią gotowania, to raczej tata realizował się zawsze w kuchni, choć często z mamy asystą. Jednak niechęć do gotowania skłaniała ja zawsze do szukania prostych i szybkich przepisów, zarówno na słodkości, jak i dania wytrawne. Jej domeną są wszelkie serniki na zimno czy kilkuskładnikowe, lekkie ciasta, które musza się po prostu udać. Dla mnie piecze pyszne owocowe ciasta na bazie roślinnych składników. Myślę, ze ten przepis spodobałby się jej, ale nie wiem czy nie zrobiłaby ciasteczkowego spodu. Ale już krem budyniowy z rabarbarem jest zupełnie w jej stylu.  Żeby jednak nie było tak słodko i mdło dodałam do kremu soku z pomarańczy i imbiru, co przesunęło proste ciasto na zupełnie inny poziom doznań smakowych.



Cytrusowo-pikantna nuta rozwiała nudę tradycyjnych, słodkich wypieków, pozostawiając jednak je wciąż w sferze domowych pyszności, tylko bardziej intersujących i smakowitych. Ciasto jest słodko-kwaśne, bardzo orzeźwiające – idealne na cieplejsze dni, i też smakujące najlepiej po schłodzeniu.

Spód jest idealnie kruchy, a raczej półkruchym w kuchennej terminologii, ponieważ doskonale trzyma formę i nie rozpada się w trakcie przenoszenia smakowitych kawałków ciasta. Wychodzi tak dobrze dzięki zastosowaniu masła z aquafaby. Niestety nie otrzymacie takiego spodu na bazie margaryny, która zawiera zbyt dużo wody. Jeśli nie chce wam się robić masła z aquafaby, chociaż moim zdaniem to puszysta struktura emulsji zapewnia ciastu tak dobrą strukturę, dodajcie zamiast niego schłodzoną wodę z cieciorki i rafinowany olej kokosowy. Proporcje podane są w notatkach poniżej.

Zapraszam na proste i po prostu pyszne ciasto, które przygotujecie w pół godziny. Potem jeszcze tylko dwie godziny chłodzenia i możemy delektować się ciastem jak od mamy, z małym, choć znaczącym egzotycznym akcentem.


No i spóźnione o jeden dzień wszystkiego najlepszego dla wszystkich Mam i tych gotujących i tych stroniących od kuchni. Takie proste ciasto może zainteresować także tę drugą grupę - właściwie robi się samo.
Dziś bez bardziej merytorycznego wstępu, ale jeśli macie ochotę poczytać o rabarbarze, to trochę informacji o tym deserowym warzywie pojawiło się we wstępie do doskonałej, chałwowej jaglanki z rabarbarem.  


CIASTO NA KRUCHYM SPODZIE Z RABARBAROWO-POMARAŃCZOWYM KREMEM
Kategoria przepisu: słodycze, ciasta
Kuchnia: wegańska
Czas przygotowania: 40 minut Czas oczekiwania: 2 godzin
Trudność wykonania: łatwe
Ilość: keksówka 14 x 24 cm lub blacha 23x23 cm

SKŁADNIKI 

Składniki na spód:

190 g mąki pszennej  (1,5 szklanki)
60 g mąki kukurydzianej (1/2 szklanki)
100 g (około ½ szklanki) masła z aquafaby  (alternatywa do masła w sekcji notatki poniżej)
50 g brązowego cukru (1/4 szklanki, można zastąpić ksylitolem)
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
garść płatków migdałów

Składniki na krem:

300 g rabarbaru – 5 mniejszych lub 4 grubsze łodygi
sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
50 g brązowego cukru (1/4 szklanki, można zastąpić ksylitolem)
2 cm kawałek imbiru (po starciu około 2 łyżeczki)
1 szklanka mleka roślinnego (tutaj owsiane)
1 opakowanie budyniu waniliowego (lub dwie łyżki mąki kukurydzianej)
1,5 łyżeczki agaru (można pominąć, więcej w notatkach)

Kwiaty do ozdoby - tutaj głóg.


PRZYGOTOWANIE

Piekarnik nagrzewamy na 180 stopni Celsjusza.

Wszystkie składniki na spód umieszczamy w misce i zagniatamy. Powinniśmy uzyskać sypkie ciasto, które jedna po ściśnięciu pomiędzy palcami dobrze się skleja. Jeśli jest zbyt sypkie, możemy dodać jeszcze 1-2 łyżki zimnej wody.

Foremkę na keks wykładamy papierem do pieczenia, na dnie rozsypujemy równo ciasto i wgniatamy je równomiernie w spód. Foremkę ze spodem wstawiamy do piekarnika i pieczemy 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do przestygnięcia.

W między czasie szatkujemy umyty rabarbar na około 1,5 cm kawałki, umieszczamy w małym garnku, dodajemy cukier, sok z pomarańczy, cukier, agar, podgrzewamy i gotujemy, aż rabarbar rozpadanie się. Pod  koniec gotowania dodajemy starty imbir.

Budyń rozpuszczamy w 1 szklance zimnego mleka roślinnego i wlewamy do garnka. Mieszamy jeszcze 1-2 minuty, aż krem rabarbarowy zgęstnieje. Odstawiamy do delikatnego przestygnięcia.

Następnie wylewamy krem na upieczony spód, zostawiamy na godzinę na blacie do wystygnięcia. Możemy posypać je płatkami migdałów na tym etapie, lub po przestudzeniu. Następnie ciasto wstawiamy do lodówki na minimum pół godziny.

Przechowujemy szczelnie owinięte lub zamknięte w lodówce.

Smacznego :)

NOTATKI

Zamiast masła możecie użyć 80 g oleju kokosowego - najlepiej rafinowanego oraz dwie łyżki wody z gotowania ciecierzycy (lub zalewy z puszki), która zastąpi funkcjonalnie jajko (lub po prostu dwie łyżki zimnej wody).  Przy tej zamianie składników dodajemy jeszcze szczyptę soli i ½ łyżeczkę soku z cytryny.

Możecie użyć większej formy, na przykład 23 na 23 cm, wtedy otrzymacie cienkie ciasto, które można pokroić w zgrabne kwadraty.

Jeśli nie macie agaru, użyjcie właśnie tej szerszej blachy, po upieczeniu spodu wyłóżcie krem budyniowy na ciasto i wstawcie, tak jak z agarem do lodówki. Mimo, że warstwa górna nie będzie tak utwardzona, bez problemu pokroicie ciasto na kawałki i przełożycie na talerzyki.



You Might Also Like

0 komentarze