GARŚĆ WIADOMOŚCI O SMACZNEJ I ZDROWEJ POZIOMCE TRUSKAWKOWEJ CZYLI TRUSKAWKA W KUCHNI I KOSMETYCE

Potraktujcie proszę tytuł i wpis trochę z przymrużeniem oka. Nie znajdziecie tu wspaniałych przepisów, a informacje o truskawce są dość ogr...

Potraktujcie proszę tytuł i wpis trochę z przymrużeniem oka. Nie znajdziecie tu wspaniałych przepisów, a informacje o truskawce są dość ograniczone. Szkoda było mi jednak pozostawić w tym roku wpis o jednym z moich owoców nie opublikowany. Jest dla mnie ważna i mimo dobiegającego do końca sezonu poświęcę jej chociaż trochę uwagi oraz podzielę się podstawowymi przepisami z jej udziałem. Nie znam zresztą osoby, która nie lubi truskawek. A truskawka to po prostu superfood – bogata w witaminy, minerały i polifenole. Związki te odżywiają nasze ciało, regulują pracę naszego organizmu, przeciwdziałają wpływowi wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia. Do tego są niskokaloryczne.  A ten smak, doskonały nawet bez dodatku cukru!


Truskawka owoce na polu



ODROBINA BIOLOGI

Truskawka, zwana także poziomką ananasową czy, poziomka wielkoowocowa, a właściwie poziomka truskawka (Fragaria × ananassa Duchesne) to mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej (F. virginiana Mill.) z chilijską (F. chiloensis (L.) Mill.), Należy do rodziny różowatych (Rosaceae), czyli jest daleką krewną jabłoni, gruszy czy czeremchy.

Owoce powstają dna kwiatowego, które rozrastając się po zapyleniu tworzą owoc zbiorowy, który jest jagodą pozorną. Truskawka jest wieloorzeczkowcem, a orzeszki, które znajdują się na jej powierzchni to owoce właściwe. 

Owoce


WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE ZWIĄZKI AKTYWNE

Truskawka jest owocem niskokalorycznym (100 g to około 32 kcal, a kubek ugniecionych to 74 kcal), a to ze względu na niską zawartość węglowodanów, a dużą wody. Są też bardzo dobrym źródłem magnezu regulującego pracę układu nerwowego, więc mogą idealnie zastąpić czekoladę w roli wspomagającej uczenie i redukującej stres przekąski np. w trakcie sesji. Co więcej zawierają sporo wapnia, który wzmacnia nasze kości, wpływa na pobudliwość układu nerwowego i pełni rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Owoce truskawki zawierając za to ogromne ilości witamy C. Już kubek truskawek zaspakaja nasze zapotrzebowania na tę witaminę w ponad 100 %. To dobry moment, żeby napisać odrobinę szerzej o witaminie C, chyba najbardziej popularnej wśród witamin. Nie jesteśmy w stanie syntetyzować witaminy C i musimy przyjmować ją z pożywieniem. Witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest powszechnie przyjmowana w celu wzmocnienia odporności, jednak prowadzone w ciągu ostatnich lat badania wykazały, że tylko w niewielkim stopniu wpływa na profilaktykę przeziębień i walkę z już rozwiniętą infekcją

O ile temat witaminy C jako leku na przeziębienia jest dyskusyjny, to wiemy na pewne że jej niedobór przyczyna się do rozwoju niedokrwistości (zwiększa wchłanianie żelaza), do osłabienia naczyń krwionośnych, rozwoju szkorbuty, astmy czy zmian w kościach, a także trudności w gojeniu się ran.

W kosmetyce witamina C jest stosowana jako substancja rozjaśniającą, substancja przeciwzapalna, a także związek przyczyniający się do spowolnienia procesów starzenia skóry - jest kofaktorem wielu  enzymów m.in. hydroksylazy biorącej udział w  biosyntezie kolagenu. Jest polecana osobom z trądzikiem różowatym i cerą naczynkową. Niestety w bardzo małym stopniu jest wchłaniana przez skórę, dlatego aplikacja witaminy C w formie naturalnej, w owocowej maseczki ma ograniczone działanie. Jednak w owocach truskawki jest cały wachlarz innych związków, które mają szansę przeniknąć choćby do naskórka i poprawić wygląd skóry.

Truskawki dostarczają także znaczne ilości polifenoli m.in. słynnego resweratrolu, występującemu w dużym stężeniu w owocach winorośli i w winie, któremu przypisuje się wiele właściwości medycznych m.in. ochronę układu krwionośnego i wspomaganie pracy serca. To jeden z najlepiej przebadanych związków pochodzenia roślinnego, a truskawka jest kolejny źródłem tego polifenolu. 

Wydaje się także, że polifenole zawarte w truskawkach maja także właściwości antynowotworowe. Są także bogatym źródłem innych związków, które mogą mieć udział w prewencji nowotworów – kwasów fenolowych,  antocyjanów i innych flawonoidów. Związki te jako silne przeciwutleniacze wyłapują wolne rodniki, które mogą uszkadzać błony komórkowe zaburzając pracę komórek naszego romanizmu, uszkadzają materiał genetyczny prowadząc do powstawania nowotworów, czy zaburzeń układu krążenia, i przyspieszać proces starzenia organizmu. 

Truskawki zawierają ogromne ilości fizetyny, flawonoidu, który wykazuje silne właściwości prozdrowotne. W badaniach in vitro związek ten hamował namnażanie komórek nowotworowych. Chronił także neurony przed degradacją, więc możemy mieć nadzieję że zadziała także w naszym mózgu i ochroni nas przed utratą pamięci, demencją starczą czy niedokrwieniem.

Tyle dobra produkuje dla nas ten pyszny owoc, który (przynajmniej przez kilka tygodni) jest niedrogim  i ogólnie dostępnym superfood. A jeśli go zamrozimy, zachowamy jego właściwości na długie miesiące.

TRUSKAWKA KULINARNIE

Owoce spożywamy na świeżo lub w formie przetworów. Wytwarza się z nich dżemy, kompoty, suszy i mrozi. Doskonała do deserów i jako słodko-kwaśny dodatek do sałatek.

Tym razem zapraszam Was na garść podstawowych przepisów, którymi raczymy się co rok, niegdyś z udziałem nabiału, teraz z jego roślinnymi odpowiednikami. To właściwie jeden przepis, tylko w wielu formach. To proporcje idealne, choć często modyfikujemy przepisy dodając mniej lub więcej jogurtu roślinnego czy mleka. Taki kulinarny banał, ale moim zdaniem truskawki naprawdę nie wymagają niezwykłych kulinarnych zabiegów. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z bardziej wyszukanymi dodatkami, jak choćby woda różana i kardamon- takie połączenie znalazło się na blogu w zeszłym roku w truskawkowym lassi

Truskawki w wegańskiej śmietance lub jogurcie w trzech wersjach.

Składniki na 2-3 porcje:
1 szklanka jogurtu lub śmietanki wegańskiej (np. owsianej) - można zastąpić mlekiem roślinnym
2 szklanki truskawek
Szczypta cukru lub ksylitolu, słodkiego syropu  lub 2 łyżeczki inuliny

Schłodzony jogurt lub śmietankę rozlewamy do miseczek, umieszczamy w niej umyte truskawki, posypujemy cukrem lub inuliną.

Wegańskie truskawki w śmietanie

Możemy wszystkie składniki wrzucić do blendera i zmiksować, a następnie koktajl przelać do szklanki czy kubka:

Shake truskawkowy Wegański koktajl z truskawkami

Po zmiksowaniu koktajl możemy rozlać do foremek na lody i wstawić do zamrażarki na minimum 6 godzin – otrzymamy doskonałe lody na patyku:

Wegańskie lody truskawkowe na patyku

Jeśli macie ochotę możecie mocniej dosłodzić truskawki, a zamiast śmietanki lub jogurtu użyć mleka roślinnego (LINK do przepisów na mleko roślinne). Przygotowuję duży wpis o produkcji wegańskich jogurtów, ale o tym jak jest to łatwe wspomniałam już jakiś czas temu przy okazji przepisu na chłodnik z botwinki.

TRUSKAWKA W KOSMETYCE

Świeże i suszone owoce

Z owoców uzyskuje się substancje zapachowe często  używane w kosmetyce.Napary oraz maseczki ze świeżych owoców mogą być stosowane w stanach zapalnych skry. Sok z truskawek regeneruje skórę, łagodzi trądzik, ujędrnia i oczyszcza. Napina też skórę i zapobiega przesuszeniu. Dzięki dużej zawartości witaminy C może być polecana do skóry trądzikowej, naczyniowej i skłonnej do przebarwień.

Truskawki możemy aplikować na twarz i włosy bezpośrednio po zmiksowaniu lub wyciśnięciu soku, lub też w formie maseczek. Poniższy przepis na maseczkę to przepis podstawowy, w którym możemy użyć także innych owoców - malin czy choćby brzoskwiń. Maseczka jest gęsta i lepka, dobrze aplikuje się na skórę.

Maseczka truskawkowa - przepis podstawowy.

Składniki:
3-4 truskawki
1 łyżka jogurtu sojowego
1 łyżeczka ulubionego oleju (tutaj nierafinowany kokosowy)
1 łyżka mielonych płatków owsianych lub mąki owsianej

Truskawki, jogurt i olej miksujemy (blenderem, ale możemy też dokładnie rozdrobnić widelcem), dodajemy płatki owsiane i odstawiamy na 10 minut. Otrzymaną papkę nakładamy na skórę i pozostawiamy na 20 minut. Dokładnie spłukujemy chłodna wodą.

Truskawki w kosmetyce

Olejek z nasion truskawki 

W kosmetyce używany jest także olej tłoczony z nasion truskawki jest cennym źródłem tokoferolu oraz podstawowych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, alfa-linolenowego i oleinowego. Dzięki dużej zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Polecany jest w pielęgnacji skóry suchej uszkodzonej, dojrzałej i starzejącej się. Działa nawilżająco, ochronnie i odżywczo i lekko ściągająco. Olej z pestek truskawki zawiera (podobnie jak olej z pestek malin)  kwas elagowy o potencjalnych właściwościach przeciwnowotworych, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. 

Może być stosowany bezpośrednio na skórę w formie czystej, jak i w połączeniu z innymi substancjami, a także jako substrat do produkcji do preparatów pielęgnujących skórę normalną, suchą, dojrzałą, mieszaną. Może być stosowany jako składnik olejków i płynów dwufazowych do demakijażu oraz dodatek do kosmetyków do pielęgnacji włosów – odżywek, masek, mieszanek do olejowania lub serum.



You Might Also Like

0 komentarze