Prażone migdały z cynamonem i odrobiną słodzika są doskonałą przekąską, którą możemy zabrać ze sobą do pracy, na uczelnię, czy dłuższą wyprawę. Smakowite, aromatyczne, energetyczne i mięciutkie sprawią, że nie sięgniemy po batonik czy słodką bułkę. Słodzik w przepisie jest opcjonalny i bez niego migdały smakują świetnie. Dla osób unikających cukru przemysłowego mogą być wybawieniem w dotrzymaniu postanowienia. Samo przygotowanie zajmuje 5 minut, pieczenie kolejne 12. Po ostudzeniu przesypujemy je do torebki lub małego pudełka i pakujemy do torby czy plecaka.
Bezdyskusyjnie warto unikać zaśmiecania organizmu wyjałowionymi ze składników odżywczych, a pełnymi tłuszczów trans i cukru przemysłowego, komercyjnymi słodyczami, które osłabiają nasze ciało, dając w zamian tylko puste kalorie. W przeciwieństwie do nich migdały to prawdziwe paliwo, które dam nam energetycznego kopa w ciągu dnia dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawierają też sporo białka - około 19 g na 100 gramów nasion. Są skarbnicą witamin z grupy B, witaminy E, kwasu foliowego, magnezu, miedzi i manganu. Mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, chronią przed niedokrwistością, wyłapują wolne rodniki i chronią przed miażdżycą oraz nowotworami. Pamiętajmy, ze migdały są bardzo kaloryczne, ich garść czyli około 30 gramów to 170 kalorii.
Prażenie migdałów powoduje, że stają się miękkie, lekko dymne i aromatyczne. Jak wykazały badania prażenie nie wpływa w znacznym stopniu na zmniejszenie ilości witamin w migdałach w porównaniu z tymi surowymi, a ilość tłuszczy trans które powstają w trakcie prażenia jest minimalna. Dzięki prażeniu migdały łatwiej pogryźć i rozdrobić, dzięki czemu dostępność składników odżywczych w układzie pokarmowym jest większa. Dzięki prażeniu pozbywamy się także cyjanowodoru, który może powstawać w wyniku rozkładu glikozydu cyjanogennego - amigdaliny, chociaż akurat w słodkich migdałach jej ilości są śladowe.
Ja czasami przygotowuję prażone migdały na prezent, ładnie zapakowane z powodzeniem zastąpią klasyczną czekoladę lub bukiet kwiatów, a dodatkowo obdarowywany ma coś w co włożyliśmy minimum pracy. Migdały pojechały do osób nagrodzonych w naszym konkursie noworocznym, mam nadzieję, że smakowały :)
PRAŻONE MIGDAŁY Z CYNAMONEM - PRZEPIS
Kategoria przepisu: przekąski, słodycze
Kuchnia: wegańska, bezglutenowa
Czas przygotowania: 17 minut
Ilość porcji: 4-6
SKŁADNIKI
Ilość porcji: 4-6
SKŁADNIKI
- 1 szklanka migdałów
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżki syropu klonowego lub innego słodkiego syropu, można też dodać rozpuszczony w wodzie ksylitol
- 1 łyżka delikatnego oleju
- szczypta kardamonu
- szczypta soli
PRZYGOTOWANIE
Migdały umieszczamy w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce do pieczenia.
Dodajemy wszystkie składniki, dokładnie mieszamy, aż do równomiernego rozprowadzenia.
Pieczemy w rozgrzanym do 180 stopniach Celsjusza piekarniku przez 12-15 minut.
Studzimy i umieszczamy w naczyniu do przechowywania np. w czystym słoiku.
Smacznego :)
NOTATKI
Eksperymentujcie z przyprawami - doskonale sprawdzi się odrobina chilli lub pieprzu, imbir lub więcej kardamon, a także szczypta mielonych goździków i ziela angielskiego.
Możemy przygotować od razu podwójną porcję, dla większej ilości osób lub na dłuższy czas. Migdały można przechowywać około 2-3 tygodnie.
3 komentarze
Nie raz prażyłam migdały - uwielbiam! - ale miękkie to one nigdy nie były... ;)
OdpowiedzUsuńDla mnie, w porównaniu z surowymi pewnie, których pogryzienie wymaga trochę wysiłku, są mięciutkie ;)
Usuńale robiac z inna przyprawa jak pieprz to wtedy cos jeszcze użyć ?
OdpowiedzUsuń