TARTA PRALINOWA NA MIGDAŁOWYM SPODZIE

Dzisiaj, tak na pocieszenie dla tych którzy nie mają książki "La Veganista. Wypieki" , a która była do wygrania w naszym świą...


Dzisiaj, tak na pocieszenie dla tych którzy nie mają książki "La Veganista. Wypieki", a która była do wygrania w naszym świąteczno-noworocznym konkursieprezentujemy obiecany przepis inspirowany książką Nicole Just, a konkretnie torcikiem pralinowym - tutaj przemianowanym na tartę. Przepis został zmodyfikowany tak aby nie trzeba było go piec. Jest to ukłon w stronę tych, którzy nie mają piekarnika, a chcą cieszyć się wegańskimi słodkościami. Spód ciasta choć nie pieczony, a przygotowany na bazie orzechów i daktyli, jest delikatny niczym biszkopt, choć nie kruszy się.

A jakie jest nadzienie? Niezwykle słodkie, intensywnie orzechowe, mocno czekoladowe, o konsystencji jak ta z wnętrza komercyjnych pralinek. Jedna porcja tortu odpowiada sporej garści czekoladowych pralinek, dlatego troszeczkę dla przełamania tej słodyczy warto podać go np. z lekko kwaśną konfiturą z pomarańczy lub wiśni.



Problemem jest tylko ilość masy - w przepisie podane są proporcje na blachę 16-18 cm. Dysponowałam tylko tą o średnicy 20 cm, więc tort wyszedł płaski, ale myślę, że ta o średnicy 16 cm jest najlepszym wyborem. Dla jasności dość płaska słodycz, która powstała została nazwana tartą. Mały szczegół, a dla wielbicieli pralinek smak pozostaje genialny ;)

Wrócimy na pewno do tego przepisu , może wypróbujemy pieczony spód. Może wtedy pojawi się w wersji bardziej torcikowej i lepszej sesji niż ta poświąteczna, robiona w biegu i chaotyczna. Sama masa wydaje się idealna do przekładania tortu kilku warstwowego - jest zwarta i zachowuje kształt. Wymaga tylko sprawnego przekładania przed zastygnięciem.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

(tarta podana została na paterze i talerzyku od projectorium.pl)


TARTA PRALINOWA - PRZEPIS

Kategoria przepisu: deser 
Kuchnia: wegańska, bezglutenowa
Czas przygotowania: 30 minut Czas oczekiwania: 3 godziny
Ilość: tortownica o średnicy 16-18 cm


SKŁADNIKI 
Na spód:

  • 1,5 szklanki migdałów (200 gramów) lub 200 g mąki migdałowej
  • 1/2 szklanki (80 g) suszonych daktyli 
  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • szczypta soli
Na masę:

  • 100 g orzechów laskowych i 200 g orzechów ziemnych ( w przepisie 300 g orzechów laskowych)
  • 20 g kakao (1/3 szklanki)
  • 125 ml syropu z agawy lub klonowego
  • 150 ml mleka roślinnego
  • 1 czubata łyżeczka agar-agar
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub migdałowego
Do podania:


  • 1 łyżka kakao do posypania tortu
  • płatki migdałów
  • konfitura z pomarańczy
PRZYGOTOWANIE

Daktyle zalewamy ½ szklanki przegotowanej wody, odstawiamy na minimum pół godziny, po tym czasie odsączamy.

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, migdały wysypujemy na blachę do pieczenia, prażymy 10 minut, aż zacznie intensywnie pachnieć. Mielimy drobno np. przy użyciu młynka do kawy lub malaksera, ale nie za długo, żeby nie otrzymać masła migdałowego.

Zmielone migdały, daktyle i olej umieszczamy w kielichu blendera ręcznego lub w malakserze, mieszamy aż do otrzymania jednolitej masy. 

Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia i równomiernie rozkładamy migdałowe ciasto na spód, dociskając ją do dna. Wstawiamy do zamrażarki na czas przygotowywania masy.

Orzechy na masę wykładamy na blachę do pieczenia, prażymy 10 minut w 180 stopniach. Przekładamy od razu do malaksera lub miksera i drobno mielimy. Dodajemy kakao i mielimy jeszcze 2-4 minuty, aż masa stanie się oleista. Co jakiś czas wyłączamy malakser lub mikser i studzimy go, aby nie przegrzał się silnik. Pod koniec dodajemy słodki syrop i dokładnie mieszamy.

Trzepaczką mieszamy mleko roślinne z agarem, zagotowujemy i gotujemy 1-2 minuty. Odstawiamy do przestudzenia na 1 minutę i dodajemy do masy orzechowej. Całość dokładnie miksujemy, dodajemy jeszcze ekstrakt z wanilii.

Orzechową masę wylewamy szybko na spód. U nas trochę zgęstniała i trudno było ją równomiernie rozłożyć, więc wylanie masy powinno nastąpić na prawdę szybko. 

Wstawiamy do lodówki na co najmniej 2 godziny do zastygnięcia.

Przed podaniem oprószamy kakao i posypujemy płatkami migdałów. Podajemy z konfiturą.

Smacznego :)





You Might Also Like

0 komentarze