PESTO Z SUSZONYCH POMIDORÓW W 5 MINUT

Na początku tygodnia pojawia się przepis lekki i prosty, a jednocześnie niezwykle smakowity. Pesto z suszonych pomidorów jest doskonałe nie ...

Na początku tygodnia pojawia się przepis lekki i prosty, a jednocześnie niezwykle smakowity. Pesto z suszonych pomidorów jest doskonałe nie tylko ze względu na to, że są one bogatym źródłem smaku pysznego, czyli glutaminianu. Już świeże pomidory są pełne tego naturalnego aminokwasu, a jegos tężenie zwiększa się w trakcie suszenia, tak jak w trakcie gotowania pulpy keczupu (pod tym linkiem znajdziecie trochę informacji o naturalnych źródłach umami). Ale nie tylko pomidory są tu ważne, także obecności przypraw typowych dla kuchni Śródziemnomorskiej -oregano, bazyli, tymianku, rozmarynu i oczywiście czosnku - także decyduje po wyjątkowym smaku tego prostego dania.

Zwieńczeniem smakowitego dziełka jest tu rukola i wegański parmezan, który możecie przygotować z mielonych orzechów (na przykład nerkowca). Pesto z orzechów nerkowca czy migdałów będzie doskonałym uzupełnieniem białka w potrawie. My użyliśmy jednak komercyjnego, zrobionego na bazie oleju kokosowego - ta opcja jest mało racjonalna, jeśli chodzi o wartość odżywczą, jednak jest on dość autentyczny w smaku i przyjemnie roztapia się.


Kilka składników, pięć minut pracy, kilkanaście gotowania makaronu i mamy gotowy lunch lub po prostu szybki obiad. Otrzymane pesto możemy użyć także jako pastę na kanapki, na zapiekanki czy do usmażenia pysznej bruchetty. Taki przepis z powodzeniem mógłby znaleźć się na blogu Minimalist Baker, szybki, nie angażujący jeśli chodzi o nakład pracy, a do tego smakowity.

Pomidory wśród całego bogactwa związków odżywczych i fitozwiązków, takich jak witamina C, beta-karoten, kwas foliowy i polifenole, zawierają jeden wyjątkowo cenny likopen, jasno czerwony karotenoid o licznych właściwościach prozdrowotnych. Jeśli chodzi o strukturę likopen jest tetraterpenem z jedenastoma sprzężonymi wiązaniami podwójnych (link do struktury w PubChem'ie) i to one są odpowiedzialne za jego jasno czerwony kolor i silne działanie przeciwutleniające. Likopen jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy w naszej diecie: w badaniach właściwości przeciwutleniających wykazano , że wyłapuje wolne rodniki nawet 100-razy silniej niż witamina E i C. Badanie epidemiologiczne oraz te na modelach zwierzęcych, sugerują że likopen może pełnić funkcję ochronną w prewencji wielu chorób, takich jak miażdżyca czy niektóre rodzaje raka - w szczególności rak prostaty.

Likopen jest bardzo odporny na obróbkę, w tym suszenie, dlatego spożywając suszone pomidory możemy przyjąć ogromna dawkę tego cennego karotenoidu. Także smażąc lub piekąc pomidory tracimy go niewiele. Same suszone pomidory pojawiły się u nas całkiem niedawno jako przyprawa w dojrzewającym serku z nasion i w świątecznej pikantnej paście bezjajecznej z ciecierzycy.

W przepisie można użyć pomidorów suszonych wprost z tacki (w wersji idealnej wprost z włoskiego bazaru) lub pomidorów suszonych w zalewie z oleju. Akurat tutaj użyliśmy pakowanych próżniowo, jeśli używacie tych ze słoiczka z olejem pomińcie olej/oliwę w przepisie.

PESTO Z SUSZONYCH POMIDORÓW 

Kategoria przepisu: pasta lub obiad
Kuchnia: wegańska, bezglutenowa
Czas przygotowania: 5 minut + 15 minut gotowania makaronu
Ilość porcji: 4-5 porcji 
Stopień trudności: łatwe

SKŁADNIKI 

100 g suszonych pomidorów

1/4 szklanki oleju lub oliwy 

1 łyżeczka suszonej bazylii
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
1/2 łyżeczki suszonego oregano
1/4 łyżeczki suszonego rozmarynu
1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
1 łyżeczka czosnku granulowanego lub 1 ząbek świeżego
1/8 łyżeczki soli (lub sól do smaku)

Do podania: makron lub bułka, rukola (szklanka na porcję makaronu), wegański parmezan (2 łyżki na porcję).


PRZYGOTOWANIE

W wysokim naczyniu lub kielichu blendera umieszczamy wszystkie składniki pesto i miksujemy, tak aby uzyskać rozdrobnioną, lecz nie gładką masę.

Jeśli przygotowujemy bruchettę bułkę kroimy i każdą kromkę smarujemy z dwóch pesto, umieszczamy na rozgrzanej petelni, smażymy z dwóch stron, aż bułka zarumieni się.

Jeśli pesto podajemy z makaronem, porcję umieszczamy w miseczce i dodajemy kilka łyżek wody, otrzymaną masę dodajemy do makronu i mieszamy - dzięki temu zabiegowie łatwiej wymieszamy składniki.

Makaron lub bułkę posypujemy rukolą i posypane parmezanu.

Smacznego :)

NOTATKI

Pesto przechowujemy w lodówce do tygodnia.

Olej w wersji light można zastąpić wodą, jednak czas przydatności do spożycia zmniejszy się do 2-3 dni.

A co z tym wegańskim parmezanem z orzechów domowej roboty wspomnianym we wstępie? Świetnie wychodzi z 1/4 szklanki mielonych orzechów nerkowca (można zastąpić migdałami), wymieszanych z 2 łyżkami płatków drożdżowych, 1/4 łyżeczki kurkumy, 1/2 łyżeczki granulowanego czosnku i 1/4 łyżeczki mielonego chilli.


Pesto z suszonych pomidorów



You Might Also Like

4 komentarze

  1. Uwielbiam takie dania. Pięknie wyglądające. Wyśmienicie smakujące i do tego bardzo zdrowe !

    OdpowiedzUsuń
  2. zdecydowanie uwielbiam takie pomysły na dania - prosto, smacznie, zdrowo i szybko!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, nie trzeba dużo pracy i czasu, żeby jeść zdrowo :)

      Usuń